دوشنبه, 10 مهر 1402

  • ساعت : ۱۵:۱۳
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۶/۱۵ 
وزیر نفت پس از پایان سی و دومین نشست اوپک‌پلاس تأکید کرد
آمادگی ایران برای افزایش امنیت انرژی در جهان به دور از سیاسی‌كاری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جواد اوجی روز دوشنبه (۱۴ شهریورماه) پس از پایان سی‌ودومین نشست وزارتی ائتلاف اوپک‌پلاس اظهار کرد: از نظر فنی و کارشناسی، کمیته فنی و نظارتی اوپک‌پلاس در سناریوی پایه‌ خود، مازاد عرضه به تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۲ را در سطح روزانه ۴۰۰ هزار بشکه پیش‌بینی کرده که این رقم نسبت به پیش‌بینی ماه گذشته، حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز کمتر است.

وی با بیان اینکه طبق بررسی‌ها تصمیم‌های اوپک‌پلاس به بهبود شرایط بازار نفت از نظر توازن عرضه و تقاضا کمک کرده است، افزود: با این حال، در شرایط کنونی، در نتیجه بعضی از نگرانی‌ها از پیامدهای تنش‌های ژئوپلیتیک برای رشد اقتصادی جهان و آسیب‌های احتمالی برای تقاضای بازار جهانی نفت در وضع شکنندگی است و اثبات‌کننده این مسئله تلاطم بالای قیمت‌های نفت خام در ماه‌های اخیر است که باید به آن توجه شود.

شرایط حساس بازار نفت

وزیر نفت با اشاره به اینکه برخی وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس نیز در هفته‌های اخیر به این نکته اشاره کردند، تأکید کرد: شرایط کنونی نیازمند دقت نظر و بررسی بیشتر است.

وی تصریح کرد: بر اساس تازه‌ترین آمار و گزارش‌های منتشرشده، پایبندی مناسب کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس، در ماه ژوئیه سال ۲۰۲۲ به سطح ۵۴۶ درصد رسید که دلیل اصلی افزایش سطح پایبندی، تولید نکردن به مقدار تعهد شده از سوی بعضی از کشورها بوده است.

وزیر نفت افزود: با توجه به کاهش تولید بعضی از تولیدکنندگان اوپک‌پلاس و محقق نشدن سطوح تولید تعهد شده، همچنین کاهش سطح ذخیره‌سازی‌های تجاری نفت خام و فرآورده‌های نفتی در بعضی از کشورهای بزرگ مصرف‌کننده، سی‌ودومین نشست وزارتی اوپک و غیراوپک ضمن حمایت دوباره از تصمیم نوزدهمین نشست وزارتی اوپک و غیراوپک (ژوئیه ۲۰۲۱)، بر اساس اجماع تصمیم گرفت برای ماه اکتبر ۲۰۲۲ مجموع تولید کشورهای اوپک و غیراوپک ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد و اوپک‌پلاس در قالب نشست‌های کارشناسی و وزارتی ماهانه به رصد و نظارت خود بر تحولات بازار و انجام هرگونه اقدام لازم برای حفظ ثبات حاکم بر بازار نفت ادامه خواهد داد.

تشدید بحران انرژی در اروپا

اوجی با یادآوری اینکه روند بحران انرژی در سطح جهان به‌ویژه در منطقه اروپا در حال تشدید است و پیوسته، ابعاد تازه‌تری پیدا می‌کند، گفت: نمونه آن افزایش قیمت گاز طبیعی در برخی از قطب‌های گازی اروپا به حدود ۷۰ دلار برای هر یک میلیون بی‌تی‌یو معادل قیمت نفت بیش از ۴۰۰ دلار به ازای هر بشکه است.

وی ادامه داد: هرچند اروپایی‌ها با بعضی از تصمیم‌ها در حوزه سیاست‌های انرژی خود سعی در جبران کمبود انرژی و کاهش شدت بحران دارند، اما تأمین پایدار و مطمئن منابع انرژی، به‌طور مشخص نفت و گاز، به‌ویژه با نزدیک شدن به فصول پاییز و زمستان، یک نیاز ضروری برای مصرف‌کنندگان اروپایی به‌شمار می‌رود.

وزیر نفت با بیان اینکه نقش و اهمیت عرضه منابع انرژی ایران اعم از نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی، در تأمین ثبات و امنیت انرژی جهان اهمیتی مضاعف دارد و این موضوعی است که ناظران بازار نفت و انرژی، همچنین سیاست‌گذاران کشورهای مصرف‌کننده به آن اذعان دارند، تأکید کرد: این یک واقعیت است که افزایش قیمت گاز طبیعی در بازار اروپا، مصرف‌کنندگان را به سمت مصرف نفت و فرآورده‌های نفتی سوق می‌دهد و افزایش تقاضای قابل توجه نفت و فرآورده‌ها در قاره سبز دور از ذهن نیست.

اوجی با بیان اینکه ما همواره به‌عنوان یک تولیدکننده عمده نفت و فرآورده‌های نفتی در جهان اعلام کرده‌ایم که آمادگی داریم به دور از سیاسی‌کاری و با پرهیز از استفاده سیاسی از انرژی، به نقش خود در عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی و به ارتقای امنیت انرژی در جهان کمک کنیم، گفت: بازار جهانی انرژی نیازمند افزایش عرضه نفت از سوی ایران است.

وی در پایان تأکید کرد: اوپک‌پلاس در بالاترین سطح همکاری خود قرار دارد و فکر می‌کنم تقریباً همه اعضای اوپک‌پلاس در زمینه دستاوردهای این همکاری برای ثبات بازار دیدگاه‌های یکسانی دارند، ثبات و تداوم همکاری اوپک‌پلاس می‌تواند در شرایط بحرانی کنونی کمک زیادی به مصرف‌کنندگان دنیا کند.

بیانیه پایانی سی‌ودومین نشست وزیران اوپک و غیراوپک

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس با انتشار بیانیه‌ای در سی‌ودومین نشست خود با توجه به شرایط کنونی بازار نفت و اجماع درباره چشم‌انداز آن تصمیم گرفتند تولیدشان در ماه اکتبر ۲۰۲۲ روزانه ۱۰۰ هزار بشکه کاهش یابد.

اعضا در این نشست ضمن اشاره به به تأثیر نامطلوب نوسان‌ها و کاهش نقدینگی در بازارهای مالی (که منجر به کاهش معاملات در بازار کنونی نفت می‌شود) بر لزوم حمایت از ثبات بازار نفت و عملکرد مطلوب آن تأکید کردند.

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس یادآور شدند که نوسان‌های بیشتر و افزایش تردیدها مستلزم ارزیابی مستمر شرایط بازار و آمادگی برای انجام تعدیل فوری عرضه در اشکال گوناگون و در زمان لزوم است و اوپک‌پلاس تعهد، انعطاف‌پذیری و ابزارهای لازم برای مقابله با چالش‌ها و ارائه رهنمود به بازار را در سازوکارهای کنونی توافقنامه همکاری دارد.

اعضای ائتلاف اوپک‌پلاس در این نشست تصمیم گرفتند:

۱. تصمیم‌ دهمین نشست وزیران کشورهای عضو اوپک و غیراوپک (۱۲ آوریل ۲۰۲۰) که پس از آن در نشست‌های بعدی از جمله در نوزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس (۱۸ ژوئیه ۲۰۲۱) هم تأیید شده بود، مورد تأکید قرار گرفت.

۲. طبق جدول زیر، عرضه کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک برای ماه اکتبر سال ۲۰۲۲ میلادی با روزانه ۱۰۰ هزار بشکه کاهش به همان سطح تولید ماه اوت امسال بازگشت.

۳. از رئیس نشست‌ خواسته شود که در صورت نیاز، درخواست برگزاری نشست وزیران کشورهای عضو اوپک و غیراوپک را در هر زمان برای رسیدگی به تحولات بازار نفت بررسی کند.

۴. در این نشست بر اهمیت حیاتی پایبندی کامل به سهمیه تولید اعضا و سازوکار جبران تخطی‌ها مطابق بیانیه پایانی پانزدهمین نشست وزارتی اوپک‌پلاس تأکید شد.

۵. در پایان مقرر شد سی‌وسومین نشست مشترک وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک و غیراوپک موسوم به ائتلاف اوپک‌پلاس پنجم اکتبر ۲۰۲۲ (چهارشنبه، ۱۳ مهرماه) برگزار شود.

کاهش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تولید اوپک‌پلاس در ماه اکتبر

براساس تصمیم  نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس، سهمیه تولید نفت خام کشورهای عضو این ائتلاف در ماه اکتبر ۱۰۰ هزار بشکه کاهش می‌یابد.

اوپک‌پلاس در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کووید-۱۹، تولید خود را از ماه مه سال ۲۰۲۰، ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تقاضای جهانی محدود کرد، اما پس از آن زمان با بهبود تقاضا، محدودیت عرضه را به مرور تسهیل کرده است، این مقدار افزایش عرضه (۹.۷ میلیون بشکه در روز) روی کاغذ به پایان خط رسیده است، اما همه این مقدار وارد بازار نشده است.

 

جدول نهایی  (1).jpg

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V6.1.3.0